Ukąszenie przez wściekłe zwierzę

Ukąszenie przez wściekłe zwierzę jest najniebezpieczniejsze ze wszystkich ukąszeń. Wypadki wścieklizny u zwierząt, a zwłaszcza psów, zdarzają się na wsio dość często.

Nie trudno poznać wściekłe zwierzę. Jest ono wychudłe, z pyska ścieka mu piana, biegnie nieprzytomnie, kąsa, rzuca się na ludzi i zwierzęta.

Człowiek chory na wściekliznę zachowuje się podobnie. Jest niespokojny, podrażniony, półprzytomny, ma napady szału, rzuca się na otoczenie, drapie i chce gryźć. Skarży się na dokuczliwe pragnienie, ale ani kropli wody nie może przełknąć. Po kilku dniach męczarni przychodzą drgawki, wreszcie porażenie rąk, nóg, języka i chory umiera.

Choroba występuje najwcześniej po dwóch tygodniach, najpóźniej w rok po ukąszeniu. Jeżeli u człowieka występują objawy wścieklizny, nie ma już dla niego ratunku.

Przeciw wściekliźnie mamy szczepionkę wynalezioną przez francuskiego uczonego Pasteura. Jest ona jedynym ratunkiem dla pokąsanych przez wściekłe zwierzę. Trzeba ją jednak zastosować jak najszybciej.

Po ukąszeniu przez wściekłe zwierzę – psa, kota, konia itp., należy ranę opatrzyć tak samo, jak opatrujemy inne rany i pojechać do najbliższego lekarza, ośrodka zdrowia lub szpitala w celu zastosowania zastrzyków przeciw wściekliźnie. Jest to jedyne leczenie.

Tak samo należy postąpić i w tym wypadku, gdy nie jesteśmy pewni, czy zwierzę, które nas pokąsało, jest wściekłe, na przykład jeśli ukąsił nas jakiś nieznany pies.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *